ABD Suriye'den çekildi mi? Amerika'nın Suriye'den çekilmesi ne anlama geliyor?

ABD Suriye'den çekildi mi? Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın, "Suriye'de olmamızın tek sebebi olan DEAŞ'i yendik" sözleriyle ifade ettiği bu geri çekiliş vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Gündemin en önemli konuları arasında yer alan ABD'nin Suriye'den çekilişini sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki ABD Suriye'den çekildi mi? Amerika Suriye'den çekildi mi? ABD'nin Suriye'den çekilmesi ne anlama geliyor? Detaylar haberimizde...

ABD Suriye'den çekildi mi? Dün yaşanan bir gelişmeyle gündemin bir numaralı konusu haline gelen ABD'nin Suriye'den çekilmesi vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Merak edilen konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki ABD Suriye'den çekildi mi? Amerika'nın Suriye'den çekilmesi ne anlama geliyor? İşte Donald Trump'ın açıklamaları ve tüm detaylar...

ABD Suriye'den çekildi mi? Amerika'nın Suriye'den çekilmesi ne anlama geliyor?

ABD SURİYE'DEN ÇEKİLDİ Mİ?

Trump'ın Suriye'de DEAŞ'a karşı zafer ilanından sonra Beyaz Saray'ın Twitter hesabından da Suriye'deki askerlerinin çekilmesine dair bir açıklama yapıldı.

Beyaz Saray'ın paylaştığı mesajda, "Beş yıl önce, DEAŞ, Ortadoğu'da çok güçlü ve tehlikeli bir güçtü, şimdi ise ABD, bu bölgesel hilafeti yendi. Suriye'de DEAŞ'e karşı kazanılan bu zaferler, Uluslararası Koalisyon'un ve yürüttüğü kampanyanın sona erdiği anlamına gelmiyor. Bu kampanyanın bir sonraki aşamasına geçiş için ABD askerlerinin eve dönüşünü başlattık" denildi.

Paylaşılan son mesajda ABD ve müttefiklerinin gerektiğinde ABD'nin çıkarlarını korumak için her seviyede yeniden harekete geçmeye hazır oldukları vurgulanırken; teröristlerin toprak ele geçirmesi, fonlanması, desteklenmesi ve herhangi bir şekilde sınırları ihlâl etmesine karşı birlikte çalışmaya devam edecekleri vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı personelinin 24 saat içerisinde Suriye'den tahliye edileceği öğrenildi.

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP'IN AÇIKLAMALARI!

ABD askerlerinin uzun süredir bölgede DEAŞ ile savaştığını belirten Trump ''Uzun süredir DEAŞ ile savaşıyoruz. Ve DEAŞ'a karşı kazandık. Bölgeyi onlardan temizedik. Artık birliklerimizi geri çağırma zamanı. Onlar Amerikan kahramanları. Onlar orada bizim için savaştılar. Onları yakın zamanda yanımızda göreceksiniz. Artık geliyorlar. Birliklerimizin eve dönme zamanı'' ifadelerini kullandı.

ABD'NİN SURİYE'DEN ÇEKİLMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Habertürk TV canlı yayında ABD'nin Suriye kararını değerlendirdi. İşte Mete Yarar'ın görüşleri: 

"Türkiye operasyon öncesi ABD'ye 'ya birimlerinizi çekin ya da birimlerinizin yerini bildirin zarar gelmesin' dedi. ABD, birimlerinin yerini bildirmeyeceği için hedef olacak bölgelerdeki ABD unsurlarını çekiyor. ABD, dışişleri personelini çekti, istihbaratçılarını çekti, özel harekat birimlerini çekti. Türkiye belirlenen hattın üzerinde bir operasyonu çok kısa sürede gerçekleştirilecek.

Belirlenen hat üzerinde artık ABD personeli kalmadı. Tıpkı El Bab operasyonunda olduğu gibi belirli bir hat üzerinde anlaşıldı ve ABD birimleri bu bölgeleri terk etti. Bu hattın dışında kalanlar 60 ile 100 gün arasında çekilecek deniliyor ama ben buna inanmıyorum. Türkiye kararlı tutumunun sonucunda ilk hedefine ulaştı. ABD belirlenen bölgenin dışına çıkartıldı. ABD 24 saat içinde belirli bölgelerden çekiliyorsa Türkiye 24 saat içinde operasyona başlayacaktır. Türkiye'den bir açıklama yok ama ABD'nin kararı bunu gösteriyor. 
ABD bölge dışına çıkartıldı diye Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti oluşturma hedefinden vazgeçti demek doğru değil. Bunun için henüz erken."

ABD SURİYE'DEN ÇEKİLDİ Mİ?

ABD askerlerinin Suriye'den çekilme kararının ardından Habertürk yazarı Çetiner Çetin, çekilme kararının perde arkasını ve Ankara'daki ilk tepkileri değerlendirdi.

Çetiner Çetin'in değerlendirmesi şu şekilde:

BU KARAR ANKARA-WASHİNGTON HATTINDAKİ DİPLOMASİYLE ORTAYA ÇIKTI

"ABD önümüzdeki 21 gün süreyle buradan çekilmeye devam edecek. Bu 21 gün içerisinde El Taif, El Kaim ve Ebu Kemal'e çekilecekler. Bu bölgeler DEAŞ'ın yeniden yeşerebileceği, hareket edebileceği bölgeler. Bu nedenle bu bölgelere çekilmeleri öngörüldü. Son 3 gündür bu konuda Ankara-Washington hattındaki diplomasi trafiği vardı ve bu karar bu trafiğin sonucu olarak ortaya çıktı.

"BU ÜSLER KESİNLİKLE PYD VE PKK'YA SİLAH TEMİNİ İÇİN KULLANILMAYACAK"

Bu üç bölgeye çekilen ABD'nin ne zaman temelli olarak çekileceği konusunda net bir bilgi yok. ABD'nin burada halihazırda 2 hava üssü var, bu üslerin dışında belli askeri üsleri var. Bundan sonraki süreçte 7 askeri üs ve 2 hava üssü kesinlikle PYD ve PKK'ya silah temini için kullanılmayacak. DEAŞ'la mücadele konusunda da koalisyonla hareket edecek ABD.

"PKK'YA VERİLEN AĞIR SİLAHLARIN TOPLANMASI GÜNDEMDE"

Ankara-Washington hattında prensipte anlaşılan bir nokta var, o da PKK'ya verilen ağır silahların toplanması. Silahların toplanma sürecine ilişkin ise henüz bir formül yok. ABD bölgedeki askeri havaalanlarını kullanmaya devam edecek ve geri çekilme süreci bir takvimle belirlenecek.

Çekilme dün Tel Abyad'dan başlamıştı. Diğer bölgelerdeki çekilmeler de koordinasyon halinde tamamlanıyor."

"ANKARA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR"

"ABD'den gelen açıklamaya Ankara henüz temkinli. Ankara'nın önüne konmuş bir projeksiyon yok, dolayısıyla bölgede nasıl bir süreç başlayacağı değerlendiriliyor. Sahadaki hareketliliği ve algıları kontrol altına almaya dönük bir hamle olabileceği yönünde endişe var. Burada üç tane şık var, gerçekten ABD çekilecek mi, yoksa belli bir gücünü çekip belli bir gücünü de PYD'yi koordine etmesi için bırakacak mı?

"ÜÇ ÜLKENİN ASKER GÖNDERMESİ İŞİ DAHA KARMAŞIK HALE SOKABİLİR"

Diğer taraftan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan'ın bölgeye asker göndermesi bekleniyor. Böyle bir durum da tartışılıyor. Amerika'nın çektiği asker yerine bu üç ülkenin sahaya asker gönderebileceği ifade ediliyor. Bu da işi daha karmaşık bir hale sokabilir.

ABD'nin üç gündür Türkiye ile yaptığı görüşmelerde özellikle altını çizdiği şey hava üslerinin kullanılmaya devam edilmesi. Burada koalisyon gücünün lağvedileceği ifade ediliyor. Bu da ABD'nin Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya'yı sahada yalnız bırakacağı anlamına geliyor. Henüz sahada somut bir görüntü yok. Sadece Tel Abyad'da 15 araçlık bir askeri konvoy hareket etti. Bir de bugün 18.30 sularında 6 araçlık bir konvoy hareket etti."

ABD Suriye'den çekildi mi? Amerika'nın Suriye'den çekilmesi ne anlama geliyor? ile ilgili etiketler ABD Suriye