60 yılda bir yaşanan bunaltıcı sıcaklar geliyor: Hava durumu 45 dereceyi gösterecek!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, önümüzdeki günlerde 60 yılda bir yaşanan bunaltıcı sıcaklar gelecek. Yapılan uyarılardan endişelenen vatandaşlar, sıcaklar konusunda ne yapılabileceğini büyük bir merakla araştırıyor. Diğer taraftan sıcaklara karşı nasıl önlem alınabileceğine yönelik sosyal medyada yayılan bir uyarı da gündem oldu.

Sosyal medyada hava sıcaklığının 45 dereceye kadar çıkacağına ve bu çerçevede alınabilecek önlemlere yönelik açıklamalar şu şekilde: 

Uzmanlar, bu yıl 60 yılda bir bunaltıcı sıcaklar yaşanacağını, bu yıl ise 40 gün kedi günü (20 gün orta süreli kedi günü) yaşanacağını ve sıcaklıkların 45°C'nin üzerine çıkacağını hatırlatıyor. Şu anda Malezya, Endonezya, Singapur ve diğer ülkeler bir "sıcak hava dalgası" yaşıyor.

- 40°C ile 50°C arasındaki yüksek sıcaklıklara hazırlıklı olun. Her zaman oda sıcaklığında temiz su için ve yavaşça için. Soğuk su veya buzdan kaçının.
Sıcak bir günde aşağıdakileri yapın:

NE YAPMALI VE NE YAPMAMALI?

1. Doktorlar, sıcaklık 40°C'ye ulaştığında çok soğuk su içilmemesini tavsiye ediyor çünkü küçük kan damarlarımız yırtılabilir veya patlayabilir.

Doktor arkadaşının sıcak bir günde sokaktan geldiğini söylüyorlar. Çok terledi, bir an önce serinlemek istedi, hemen ayaklarını soğuk suyla yıkadı... Birden gözden kaybolarak düştü. Hemen ambulans çağrıldı ve hastaneye götürüldü.

2. Sıcaklık 38°C'nin üzerine çıktığında ve siz sokaktan geldiğinizde... hadi ısınalım. Soğuk su içmeyin. Sıcak veya ılık su içebilirsiniz, ancak yavaş içebilirsiniz.

Ellerinizi veya ayaklarınızı hemen yıkamayın ve cildinizi yıkamayın veya güneşe maruz bırakmayın. Banyo yapmadan veya duş almadan önce en az 30 dakika kadar bekleyin.

3. Adam sıcaktan serinler ve hemen duş alır. Duş aldıktan sonra çenesi tutularak hastaneye kaldırıldı. Felç geçirdi.

İHTİYATİ ÖNLEMLER:

Yaz aylarında veya çok yorgunsanız hemen çok soğuk su içmeyin, çünkü bu damarların veya kan damarlarının daralmasına neden olarak felce yol açabilir.

BAKAN KOCA'DAN 'SICAK ÇARPMASI' UYARISI

Sıcak çarpması konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından bir uyarı yayınladı. 

"SICAK ÇARPMASI, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı, Hipertermi olarak da bilinen ciddi bir klinik durumdur." diyen Bakan Koca, "Yaşlılar ve çocuklar; diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları olanlar sıcak çarpması için yüksek risk grubundadır. Bu gruptakilerin gün içinde sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz." ifadelerini kullanıdı. 

İşte Bakan Koca'nın o paylaşımı:

60 yılda bir yaşanan bunaltıcı sıcaklar geliyor: Hava durumu 45 dereceyi gösterecek! ile ilgili etiketler hava durumu
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.