2020 Asgari ücret AGİ dahil mi? Ne kadar?

2020 Asgari ücret AGİ dahil mi? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, televizyonlar karşısına geçerek 2020 yılına ait zam oranını vatandaşlara açıkladı. Asgari ücret zammı bugünün en çok merak edilen konularından birisiydi. Asgari ücretin artışının ne kadar olduğu ve AGİ dahil olan hali araştırılmaya başlandı. İşte 2020 Asgari ücret AGİ dahil mi? Ne kadar? Merak edilen detaylar haberimizde...

2020 Asgari ücret AGİ dahil mi? Hafta boyunca merakla beklenen asgari ücret zam oranı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bu akşam açıklandı. Asgari ücret yapılan artış ile birlikte geçen yıla göre 303.80 lira oldu. Asgari ücretin artışının ne kadar olduğu ve AGİ dahil olan hali araştırılmaya başlandı. İşte 2020 Asgari ücret AGİ dahil mi? Ne kadar? Merak edilen detaylar haberimizde...

Asgari ücret 2020 zammı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamalarından notlar;

* Asgari ücret tespit komisyonumuzun ton son toplantısına hoşgeldiniz diyorum. Toplantımızın tüm çalışanlarımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret tespit çalışmaları beşer üyeyle temsil edildiği 15 üyeden oluşan bağımsız bir komisyon tarafından yapılmaktadır. Komisyonumuz ilk toplantısını 2 Aralık’ta yine bu salonda yapmıştı
.
* Ben komisyon çalışmalarına sundukları değerli katkılardan dolayı Türk İş’e TİSK’e ve tüm kamu temsilcilerimize teşekkür etmek isterim. Biz her daim çalışmalarımızı istişare yoluyla, tüm tarafların görüşlerini göz önünde bulundurarak yürütmeyi önemsiyoruz. Sosyal adaleti pekiştirmeyi, işçilerimizi ve işverenleri birlikte korumayı, kayıtlı istihdamı artırarak çalışanlarımızın sosyal güvencesini sağlamayı, kaynaklarımızı da daha etkin kullanarak sürdürülebilir kalkınmayı temel önceliğimiz olarak görmekteyiz.

* 2002 yılında net 184 lirayı, 2019’da 2 bin 20 liraya yükseltmiş olduk. Reel olarak yüzde 142 artık sağlamıştık. Asgari ücreti konuşurken bizim hükümet olarak aldığımız her politikada herkese ulaşmayı da hedeflemekteyiz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: "Evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücret 2 bin 479 lira 21 kuruş oldu."

2020 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücreti 2 bin 324,70 lira olarak belirledi. Aile,ÿÇalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen yıla göre net asgari ücreti yüzde 15,03 oranında artırdıklarını söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere Bakanlık Reşat Moralı Konferans Salonu’nda 4’üncü kez toplandı. Toplantıya Bakan Selçukun yanı sıra Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)ÿGenel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akınsel Koç ile komisyon üyeleri katıldı. 15 kişiden oluşan komisyonun yaklaşık 3 saat süren toplantısının ardından basın açıklaması yapıldı

* Asgari ücreti belirlerken bu ücretin etkilemeyeceği tüm ekonomik dengeleri ve aynı zamanda toplumun tüm kesimlerini düşünmemiz gerekmekte. Bu sene de asgari ücret tespit komisyonumuz kararını oy çokluğuyla almış bulunmakta. Asgari ücret rakamlarını da açıklamak istiyorum. Asgari ücret brüt 2943 lira, net 2 bin 324,70 lira olarak belirlenmiştir.

* Beklenen yıl sonu enflasyon oranı yüzde 12 olarak ön görülmekteydi. Beklenen yıl sonu enflasyon oranının üç puan artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimizi sözümüzü tutmuş olduk. Şunu da belirtmek isterim.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamalarının ardından Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri asgari ücret rakamını değerlendirdi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'ın açıklamalarından notlar;

* Biliyorsunuz bizim Türk İş olarak çalışmalarımız sonucunda çıkan açlık-yoksulluk ve yaşam maliyeti olarak açıkladığımız rakamları daha önce paylaştık.
* Geldiğimiz nokta itibariyle açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kabul edemeyeceğimizi ifade ediyorum. 2008 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden kriz nedeniyle alım gücünün en düşük dönemini yaşıyoruz. Bu belirlenen rakam işçilerimize 10 gün bile yetmeyeceğini düşünüyoruz. Kararınıza katılmıyoruz ve toplantıdan ayrılıyoruz.Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat asgari ücret rakamı açıklamasının ardından TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol değerlendirmede bulundu.

"Enflasyon oranının çok üzerinde bir artış sağlamış olduk"

Selçuk, "Enflasyon oranının çok üzerinde bir artış sağlamış olduk. 'İşçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz' sözümüzü de oy çokluğuyla sağladık." şeklinde konuştu.

Beklenen yıl sonu enflasyon oranı yüzde 12 olarak ön görülmekteydi. Beklenen yıl sonu enflasyon oranının üç puan artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimizi sözümüzü tutmuş olduk. Şunu da belirtmek isterim.

Asgari ücreti belirlerken bu ücretin etkilemeyeceği tüm ekonomik dengeleri ve aynı zamanda toplumun tüm kesimlerini düşünmemiz gerekmekte. Bu sene de asgari ücret tespit komisyonumuz kararını oy çokluğuyla almış bulunmakta. Asgari ücret rakamlarını da açıklamak istiyorum. Asgari ücret brüt 2943 lira, net 2 bin 324,70 lira olarak belirlenmiştir.

2 BİN 324,70 LİRA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2002 yılında net 184 lira olan asgari ücreti, 2019 yılında net 2 bin 20 liraya yükseltmiş olduklarına dikkat çekerek, "Böylelikle asgari ücrette son 17 yıldır reel olarak yüzde 142, nominal olarak 10 kat artış sağladık.

Son 18 yılın asgari ücret görüşmelerini dikkate aldığımızda da 12’si işveren temsilcileriyle imzalanan oy çokluğuyla, 2’si işçi temsilcileriyle imzalanan oy çokluğuyla, biri geçen sene olmak üzere 4 görüşme de oy birliğiyle sonuçlanmıştı. Dolayısıyla bu sene de asgari ücret tespit komisyonu kararını oy çokluğuyla almış bulunmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324,70 lira olarak belirlenmiştir. Böylece geçen yıla göre net asgari ücreti yüzde 15,03 oranında artırmış bulunmaktayız" dedi.

Ben komisyon çalışmalarına sundukları değerli katkılardan dolayı Türk İş’e TİSK’e ve tüm kamu temsilcilerimize teşekkür etmek isterim. Biz her daim çalışmalarımızı istişare yoluyla, tüm tarafların görüşlerini göz önünde bulundurarak yürütmeyi önemsiyoruz.

Sosyal adaleti pekiştirmeyi, işçilerimizi ve işverenleri birlikte korumayı, kayıtlı istihdamı artırarak çalışanlarımızın sosyal güvencesini sağlamayı, kaynaklarımızı da daha etkin kullanarak sürdürülebilir kalkınmayı temel önceliğimiz olarak görmekteyiz.

2002 yılında net 184 lirayı, 2019’da 2 bin 20 liraya yükseltmiş olduk. Reel olarak yüzde 142 artık sağlamıştık.

Asgari ücreti konuşurken bizim hükümet olarak aldığımız her politikada herkese ulaşmayı da hedeflemekteyiz.

KOMİSYON KARARI NASIL ALINIYOR?

Asgari ücret, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

GÜNÜN VİDEOSU

İETT otobüsünde yangın çıktı: Yanan otobüsü elinde yangın tüpü varken üfleyerek söndürmeye çalıştı

İstanbul Kağıthane'de İETT'ye bağlı halk otobüsünün motor kısmında yangın çıktı. Aracın şoförü yangını üfleyerek söndürmeye çalışınca ortaya ilginç bir manzara çıktı. İşte o anlar...