109 tonluk altın rezervi açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: En fazla üretim yapılan 3 madenden biri!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Söğüt Altın Madeni Tesis açılışında konuştu. Erdoğan "Tam kapasite ile üretime geçtiğinde ülkemizde en fazla altın üretimi yapılan 3 madenden biri haline gelecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Maden sahasında yapılan çalışmalarda 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi. En çok altın üretimi yapılan ilk 3 madenden birisi olacaktır.

EN FAZLA ÜRETİM YAPILAN ÜÇ MADENDEN BİRİ OLACAK

Tesis ilk altın dökümünü yapacak halde üretime hazır hale getirildi. Kalan fazların yatırımlarını 3 yıl içinde neticelendirmeyi hedefliyoruz. Yıllık üretim miktarını 6,5 tona yükselteceğiz. 35 tonluk altın üretimi dikkate alındığında Söğüt Altın Madeni'nin önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Tam kapasite ile üretime geçtiğinde ülkemizde en fazla altın üretimi yapılan 3 madenden biri haline gelecek.

Bugün Bilecik'e sadece altın madeninin açılışı için gelmedik. Valilik önünde bizi bekleyen Bilecikli kardeşlerimizle buluşacağız.

Toplam yatırım 1 milyar 770 milyon lirayı bulan kamu ile 653 milyon lirayı bulan özel yatırımların açılışını yapacağız. Ardından Bilecikli gençlerimizin heyecanına ortak olacağız. Nerede geliştirilmeye muhtaç bir alan varsa hepsini çözüme kavuşturduk. Geçmişteki Türkiye ile bugünkü gelinen noktada Türkiye'nin farkı belli oluyor.

KARADENİZ GAZI MARTTA HANELERDE

Söz verdiğimiz gibi mart ayı sonu itibariyle Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruz. 50 gemi 10 binin üzerinde personel harıl harı çalışıyor. Petrol, doğalgaz ve madencilik alanlarında karşılaştığımız engellere rağmen elde edilen başarıları değerli buluyoruz.

 

109 tonluk altın rezervi açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: En fazla üretim yapılan 3 madenden biri! ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan